İMECE PROJESİ

Habitat Derneği ve Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) hazırladığı İMECE Projesi, Suriyeli sığınmacıların kendi becerilerini ve Türkiye’ye gelirken getirdikleri ekonomik kaynakları Türkiye’nin büyümesine katkıda bulunmak ve ortak bir gelecek için değerlendirmek isteyen girişimci ve girişimci adayı mültecilere ve Türk vatandaşlarına ulaşmaktadır.

Proje, bireylerin ekonomiye katılım ve katkıları sağlanarak geçim kaynaklarına olan erişimlerinin artmasını amaçlamakta ve aynı zamanda sosyal uyum süreçlerine de katılımları hedeflemektedir.

Proje kapsamında Türkiye’nin 14 ilinde (Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Mersin, Hatay, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kilis, Konya, Kayseri, Sakarya ve Şanlıurfa) girişimcilik ve istihdam başlıkları altında faaliyet ve eğitimler gerçekleştirilmektedir.

İstihdam kapsamında, Türkiye’deki iş piyasası, çalışma hukuku ve kariyer planlama ile ilgili eğitimler düzenlenmektedir.

Girişimcilik kapsamında; temel girişimcilik, sosyal finans ve tasarımsal düşünme eğitimleri girişimci adaylarına ulaştırılmaktadır. Buna ek olarak, işini kurmuş veya iş fikri olan girişimcilere ve KOBİ’lere yönelik web tasarımı ve dijital pazarlama eğitimleri ile bireylerin ve işletmelerin dijital kapasitelerini geliştirmek ve işletmelerinin çevrimiçi ortamda da var olmalarını sağlayarak işletmelerini büyütmeleri hedeflenmektedir. Proje boyunca düzenlenen eğitimlere katılan bireyler, yıl sonunda açılan 3 günlük girişimcilik kampına iş fikirleri ile katılabilmektedirler.