İMECE projesi Türkiye’de yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeliler ve uluslararası koruma altındaki kişilerin, kendi becerilerini ve Türkiye’de gelirken getirdikleri ekonomik kaynakları Türkiye’nin büyümesine katkıda bulunmak ve ortak bir gelecek için değerlendirmek isteyen girişimci ve girişimci adayı mültecilere ve Türkiye vatandaşlarına ulaşmayı hedeflemektedir.

 

NELER YAPTIK?

ŞEHİR

ŞİRKET KURULUMU

HİBE DESTEĞİ

KATILIMCI

İMECE PROJESİ

Google tarafından desteklenen ve UNHCR tarafından Habitat Derneği ortaklığıyla yürütülen IMECE Projesi, dijital becerileri artırarak Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin girişimcilik kapasitelerini ve istihdam edilebilirliklerini geliştirmeyi ve 2021 yılında, 14 şehirde (Ankara, Denizli, Gaziantep, Mersin, Hatay, İstanbul, İzmir, Adana, Konya, Kayseri, Kilis, Şanlıurfa, Bursa ve Sakarya) teknoloji kullanımına odaklanarak, yaygın akran eğitimi yoluyla mültecilerin ekonomiye dahil edilmesini desteklemeyi hedeflemektedir.

Dijital becerilerin gelişimi, girişimcilik veya istihdam sürecindeki en büyük kilometre taşlarından biridir. Günümüz dijitalleşen dünyada, dijital yetkinliklere sahip bireyler, kendileri için geçim kaynağı yaratma konusunda daha fazla fırsata ulaşabilecektedir. Bu, işgücü piyasasında ve girişimcilik ekosisteminde dezavantajlarla karşılaşan mülteci topluluğu için daha da önemlidir.

Habitat Derneği, IMECE Projesi kapsamında, geçici koruma sağlanan Suriyelilerin, özellikle de gençlerin ve kadınların kariyerlerine hızlı bir başlangıç yapmalarına veya ilerlemelerine, gelecekteki iş fırsatlarına hazırlanmalarına veya işlerini büyütmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir dijital beceri eğitim programı olan Google’ın Maharat min Programını uygulamaktadır.

Maharat min Google platformu şu anda üç ana kategoride (dijital pazarlama, veri ve teknoloji ve kariyer gelişimi) çeşitli ücretsiz kurslar sunmaktadır. Online ders programı içerisinde; arama motoru pazarlaması, başarılı bir çevrimiçi varlık oluşturma, sosyal medya, çevrimiçi reklam ve etkili ağ oluşturma gibi konuları kapsayan 100’den fazla açıklayıcı video bulunmaktadır. Kursların tamamlanmasının ardından katılımcılar Google’dan bir eğitim sertifikası kazanmaktadır.

PROJE ŞEHİRLERİ

HEDEF GRUP

Türkiye’de yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeliler ve uluslararası koruma altındaki kişiler.

PROJE ORTAKLARI

IMECE CIRCLE

İMECE Projesi kapsamında kurulan İMECE Circle, Türkiye’deki mülteci girişimcileri, freelancer çalışanları, mentörleri, girişimci ruhu ve motivasyonu olan herkesi bir araya getiren bir networktür. Imece Circle kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler ile üyeler kendi networklerini genişletme, deneyimli girişimciler ile tanışma ve koçluk desteği almaktadırlar.

Ayrıca, gerçekleştirilen sektör bazlı buluşmalar ile üyeler farklı pazarlara ve müşterilere erişme fırsatını yakalamaktadırlar. Imece Circle, üyelerin oluşturduğu çalışma çemberleri ile farklı uzmanlıkta kişiler bir araya gelip deneyim paylaşımı yaparak birbirlerinin gelişmesine de katkı koymaktadırlar.

BAŞARI HİKAYELERİ

لم يتم العثور على نتائج

لم يمكن العثور على الصفحة التي طلبتها. حاول صقل بحثك، أو استعمل شريط التصفح أعلاه للعثور على المقال.